Project: Assen (Bodembeleidsplan)

Opdrachtgever:

Gemeente Assen

Periode:

Van 2010 tot -

Contactpersoon:

Annelies Everts


Assen groeit en heeft de ambitie om dat op duurzame wijze te doen. De gemeente ziet hierbij een belangrijke rol voor de ondergrond: kansen voor de reductie van de CO2 emissie, voor duurzame drinkwaterwinning en voor een efficiënt ruimtegebruik. Om kansen maximaal te kunnen benutten en de bodem optimaal te be­scher­men is zorgvuldig beheer van de bodem noodzakelijk. Onder leiding van TTE Consultants heeft Assen hier, samen met haar bodempartners, de provincie Drenthe, het waterschap Hunze en Aa, de NAM en de waterleidingmaatschappij Drenthe (WMD),  invulling aan gegeven in de Bodemvisie Assen.

Weg naar de Bodemvisie

assen-foto1Om haar ambities te realiseren wil de gemeente Assen een integrale benadering van de bo­dem stimuleren en faciliteren. Integraal wil daarbij zeggen dat verschillende belangen in sa­men­­hang worden bekeken en dat meer dan één belang leidend is voor de uiteindelijke oplos­sing.

Na een brede inventarisatie van 'de ondergrond van Assen' heeft TTE Consultants interviews afgenomen met sleutelpersonen bij de gemeente zelf en bij haar bodempartners. De focus ligt uiteraard op de voor de gemeente van belang zijnde the­ma's, ambities en voorkeuren, maar er wordt nadrukkelijk rekening gehouden met de belan­gen van de andere partijen ten aanzien van deze thema's. De Bodemvisie beschrijft daarmee ook de relatie tussen Assen en haar bodempartners én daaraan gekoppeld de vervolgacties.

Asser Bodemthema's

In Assen spelen veel bodemthema's een rol. Voor sommige thema's zijn er nauwelijks knel­pun­ten, andere thema's zijn al in een ander verband nader uitgewerkt. In de Bodemvisie zijn de res­te­rende, meest relevante thema's uitgewerkt, namelijk kabels en leidingen, bodem­verontreini­ging, drinkwaterwinning en bodemenergie. Los van deze inhoudelijke the­ma's vormt informatiebeheer en –uitwisseling een belangrijke peiler van de Bodemvisie. Vanuit het huidige gebruik van de Asser bodem is veel bodeminformatie aanwezig, maar deze is nog te gefragmenteerd over verschillende partijen aanwezig. In de visie wordt een eerste beeld geschetst van de beschikbare informatie en de wensen om deze centraal te ontsluiten bij de verschillende actoren.

Stand van zaken

assen-foto2Door nadrukkelijk te kiezen voor het samenbrengen van partijen vormt het proces rond het tot stand komen van de Bodemvisie Assen een belangrijke stap richting een duurzame, in­te­gra­le benadering van de bodem.

De Bodemvisie Assen is recentelijk besproken in de gemeenteraad van Assen die de visie inmiddels heeft vastgesteld. In de tussentijd is reeds een start gemaakt met de in de visie beschreven vervolgacties. Zo werkt Assen aan een energiekaart (warmte­vraag en –aanbod), zijn de mogelijkheden voor bodemenergie in Assen-Zuid nader onderzocht en is een beleidskaart voor archeologie en cultuurhistorie opgesteld. Daarnaast wordt de integrale werkwijze in de praktijk gebracht in projecten als het Stationsgebied (gebruik bodeminformatie m.b.t. kwaliteit en eigenschappen ondergrond), Havenkwartier en de Florijnas (toepassing beleidskaart archeologie en cultuurhistorie ten behoeve van de PlanMer). Ook zijn gemeente en WMD in overleg getreden over de mogelijkheden om warmte/koude te winnen uit drinkwater.