Saneringshypothese Hembrugterrein

Het RVOB (Rijksvastgoed- en ontwikkelingsbedrijf) werkt samen met de gemeente Zaanstad en de provincie Noord-Holland aan de herontwikkeling van het Hembrugterrein te Zaandam. Bij het projectteam bestaat behoefte aan een betrouwbaar inzicht in de te verwachten bodemsaneringskosten teneinde tot afspraken over de financiering te komen. TTE Consultants heeft opdracht gekregen een saneringshypothese voor het Hembrugterrein uit te werken waarin de bodemsanering als onderdeel van de herontwikkeling wordt beschouwd. Om tot een betrouwbare, door betrokkenen gedragen kostenraming te komen, maakt TTE Consultants gebruik van GIS-modellen, waarin de data van zowel de bodemverontreiniging als de herontwikkeling voor alle betrokken integraal inzichtelijk wordt gemaakt.

Beeldkwaliteitsplan

De aanpak van de bodemverontreinigingsproblematiek ter plaatse van het Hembrugterrein kan niet los worden gezien van de ontwikkelopgave. In het Beeldkwaliteitsplan voor het Hembrugterrein zijn de ontwikkelingsmogelijkheden en de gewenste inrichting uitgewerkt. Verschillende bodemonderzoeken laten zien dat het terrein verontreinigd is met diverse typen verontreiniging, waarvan een deel mogelijk al bij het huidige gebruik moet worden aangepakt. Daarnaast zal een deel van de verontreiniging in het kader van de herontwikkeling verwijderd moeten worden en zal een deel waarschijnlijk nooit een probleem vormen. Om te bepalen welk deel van de verontreiniging wanneer en in welke mate moet worden aangepakt zijn de bodemverontreiniging en de huidige en toekomstige inrichting als 'lagen' opgenomen in een GIS-model. In dit model is de inrichting tevens vertaald in een vereiste en gewenste bodemkwaliteit.

Kostenraming

Door dataverwerking in GIS is inzichtelijk gemaakt waar kwaliteitsverbetering noodzakelijk is om functies mogelijk te maken en is een eerste kostenraming voor de bodemsanering op het terrein uitgewerkt. Belangrijk daarbij is dat de betrouwbaarheid van de kostenraming mede afhankelijk is van de betrouwbaarheid van de informatie waarop deze is gebaseerd. Hier is rekening mee gehouden door financiële, milieuhygiënische, beleids- en procesmatige risicofactoren in beeld te brengen. De tussentijdse resultaten zijn door TTE Consultants aan het projectteam voorgelegd.

Expertisegebied: bodemsanering, gebiedsontwikkeling
Contactpersoon: Arthur van de Velde, Gerben van der Sterren